ВИЦОВИ - ТРПЕ И ТРПАНА

Go down

20100401

Пишување 

ВИЦОВИ - ТРПЕ И ТРПАНА Empty ВИЦОВИ - ТРПЕ И ТРПАНА
(за повеќе кликни на насловот)


Мајката го прашува малиот Трпе:
- Како се осеќаше на последниот час денес?
- Како генерал. Стојам во став мирно, и ја гледам мојата единица.Докторот ја прашува Трпана:
- Дали имате некој од вашата фамилија што некоја душевна болест?
- Имам, маж ми, се замислува дека е главен дома.Трпе и Трпана го гледале па телевизија изборот за Мис и Трпе рекол:
"Гледај, Трпано, оваа е како Мерцедес, а ти си како комбајн!"
Кога си легнале вечерта, Трпе ја прашал Трпана:
"Ќе сe погалиме ли малку?"
"Зар за една сламка да го палам комбајнот?"- одговорила Трпана.Трпе ја кара Трпана:
- Ај, ма, доста пушиш, престани веќе еднаш со тие цигари! Ако веќе толку ти се пуши, пуши ја онаа работа, барем...
- Како бе да престанам, да му се невиди, кај да најдам 20 комада дневно, а?Трпана стои дома пред огледалото и вика:
- Се чувствувам дебела и ружна! Трпе, дај бе некој комплимент!
- Мислам дека видот ти е совршен.После луда ноќ, Трпе ја прашува Трпана:
- Ајде сега кажи ми колку си имала пред мене?
Трпана налутена молчи. После 3 саати молк, Трпе решава да прозбори:
- Па добро, извини, не требаше да поставам такво прашање, лута ли си ми?
- Доста бре, уште бројам!На час по логика Трпе прднал, ама цела училница засмрдела, да копа. Професорката го избркала.
Трпе излегува и почнува да пцуе:- „Да ти ебам логиката...“
Директорот го сретнува и го прашва зошто пцуе по логиката.
Трпе вели:- „Мене ме избркааа од час да дишам свеж воздух, а тие внатре дишат смрдеа, што логика е тоа???“
Отишла Трпана на преглед на гинеколог, ја прегледал докторот, па
бидејќи брзала да не задоцни за на забар, ги заборавила гаќите.
Стигнала Трпана на заболекар, седнала на столчето и зинала за да може забарот да види кој заб ја боли.
Но,
во меѓувреме додека да дојде Трпана, гинекологот му се јавил на забарот
да му каже дека ќе дојде Трпана и да и каже дека си ги заборавила
гаќите кај него. Арно ама, забарот решил да се пошегува со Трпана па и
рекол:
- Ти жено не носиш гаќи!
- Од кај знаеш?
- Па гледам преку устата дека си без гаѓи.
Се помислила Трпана, па ја кренала сукњата, ги раширила нозете и му рекла на забарот:
- Е па ај сега види кој заб ме боли!Се шетаат Трпе со синчето по населба, и поминуваат покрај училиштето.
- Знаеш дека и тато учел тука пред 20 години?
- Аааааа, затоа ми вика учителката дека идиот како мене не сретнала 20 години!Учителката:„Па добро беТрпе, како успеваш да направиш толку глупости за еден ден“?
Трпе:„Па, учителке, рано станувам“!Малиот Трпе оди во спалната кај неговите и вика:
- Тато, ти си најголема циција!
- Зошто сине?
- Па мама кога спие со комшијата, он ми дава по 100 денари, а ти ниеден денар ми немаш дадено.Трпе и Трпана се венчале.
- Морам да ти признаам нешто, комшијата Цветко пред некој ден ми ја зема невиноста.
- Де па ти, мене бурмашината ми ја зема уште пред година дена, и не му текнува да ми ја врати!Се оженил Трпе и по првата брачна ноќ Цветко го прашува:
- Трпе како снаата, добро ли се работи?
- Не бе, ништо посебно!
- Да бе, па ти што сакаш, цел град маана и нема најдено, само тебе не ти чини.Трпе ја испратил Трпана во продавница да купи смрзнато пиле. По некое време се враќа збунета.
- Трпе, има пилиња од 150, 100 и 20 денари. Овие од 20 денари имале сида, и сега кое да го купам?
- Аман бе жено, нема да ги дупиме.
Трпе оди во посета на неговиот син студент. Автобусот стигнал малку
порано и Трпе веднаш отишол да ја види собата каде што живее син му.
Ѕвони на вратата и отвора газдарицата и ја прашува:
- Овде ли живее малиот Трпе?
- Да, да, овде, внесете го внатре и легнете го на креветот во првата соба лево.
Разговараат директорот и шефот каде ќе ги пуштат жените за 8 ми март, и директорот вика:
- Јас мојава ќе ја пуштам во Грција.
Шефот вика:
- Јас мојава ќе ја пустам во Охрид.
Влегува чуварот Трпе и го прашуваат, ти кај ќе ја пуштиш жена ти за 8 ми март?
- Директоре јас немам пари, сам ќе си ја ебам.
Трпе си возел со кола и го збркала полиција. Овој нагазил на двеста, а полицаецов упорно го брка. По некое време го фатил:
- Аман бе човек што правиш, зошто не застануваш, едвај те стигнав!!!
- А бе жена ми ме остави заради еден цајкан, па си помислив сега да не ми ја враќа!
mekici
mekici

Број на мислења : 1382
Join date : 2009-09-10

http://mekici.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот