НЕПОТРЕБНИ НО ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Go down

20091130

Пишување 

НЕПОТРЕБНИ НО ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ


Ви нудиме неколку интересни факти кои можеби не сте ги знаеле, а кои
ветуваат пријатно расположение и забава. Дали сте знаеле на пример...... дека ако сте деснак, повеќе ќе ја жвакате храната од десната страна. За леваците важи обратното.


 • Ако повеќе не чувствувате жед, морате да пиете повеќе вода.
  Кога човечкото тело е дехидрирано, механизмот за жед се гаси.
 • Ако жвакате мастика додека лупите кромид, нема да иматесолзи.
 • Вашиот јазик е без бактерии само ако е розов. Ако е бел тогаш има тенка фолија со бактерии.
 • Мотото на Mercedes-Benz е "Das Beste oder Nichts" што би значело “најдоброто или ништо“.
 • Титаник е првиот брод кој го користел SOS сигналот.
 • За изградбата на бродот Титаник биле потрошени 7 милиони долари.За снимањето на филмот за истиот тој брод биле потрошени200милиони.
 • Зеницата на окото се шири до 45% кога гледате нешто пријатно.
 • На човек кој престанал со пушење потребен му е до еден час помалку спиење во една ноќ.
 • Смеењето го намалува стресот, а го зајакнува имунолошкиот систем. Шестгодишните деца се смеат во просек по 300 пати дневно. Возрасните се
  смеат од 15 до 100 пати.
 • Далматинците се раѓаат без дамки. www.dailypuppy.com/media/dogs/anonymous/simon_dalmatian_01.jpg_w450.jpg" alt="" />
 • Лилјаците секогаш вртат налево кога излегуваат од пештерата.
 • На машките кошули копчињата се од десно, но на женските се од левата страна.

 • Бувот е единствената птица која го спушта горниот очен капак за да
  трепне. Сите останати птици го мрдаат долниот.
 • Единствената причина што медот е толку лесен за дигестирање во желудникот, е само поради тоа што претходно е дигестиран од пчелата.

 • Петлите неможат да кукурикаат ако не го истегнат вратот.
 • Сината боја има смирувачки ефект. Мозокот, при гледање во сина боја испушта хормони за смирување.
 • Секој пат кога ќе кивнете, неколку мозочни келии умираат.
 • Левото белодробно крило е помало од десното за да има повеќе место за срцето.
 • Кога се вцрвенувате, пределот околу вашиот стомак исто така
  добива црвена боја
  .

avatar
mekici

Број на мислења : 1382
Join date : 2009-09-10

http://mekici.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот