МЕДИЦИНСКИ МИТОВИ

Go down

20100207

Пишување 

МЕДИЦИНСКИ МИТОВИ
(за повеќе кликни на насловот)- Јадењето доцна во ноќта предизвикува здебелување
Луѓето се здебелуваат кога конзумираат повеќе калории отколку што можат да потрошат. Затоа проблемот не е во кое време јадете од денот, туку колку калории внесувате во вашиот организам.

- Морате да испиете 8 чаши вода дневно
Оваа сугестија е претерана бидејќи најмалку вода добиваме од храната, овошјето и зеленчукот, пиејќи кафе и безаллкохолни пијалоци.

- Мажите кои носат голем број на чевли имаат и голем пенис
Истражувањето спроведено врз 3100 мажи покажало дека не постои никаква врска која тоа би го потврдила.

- Мажите помислуваат на секс на секои 7 секунди
Да претпоставиме дека мажот е буден 16 часа дневно, што би значело дека на секс помислува 57.000 пати во 24 часа, што всушност е невозможно.

- Читањето навечер на слаба светлина може да ви го загрози вашиот вид
Не постои доказ за оваа констатација. Поради напорот може само привремено да ви се намали оштрината на видот, но очите ќе се вратат во нормална состојба откако ќе се одморите.

- Годишно додека спиеме во сон проголтуваме по 8 пајаци
Луѓето во текот на сонот се мрдаат со што ги одвраќаат пајаците да им се приближат,а најчесто спиеме со затворена уста.


avatar
mekici

Број на мислења : 1382
Join date : 2009-09-10

http://mekici.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот