АФОРИЗМИ 45 - ЗБУНЕТ

Go down

20110331

Пишување 

АФОРИЗМИ 45 - ЗБУНЕТ Empty АФОРИЗМИ 45 - ЗБУНЕТ
(за повеќе кликни на насловот)


Оптимизмот не држи секогаш вода, понекогаш си треба водоинсталатер.

Лицемерна фалба е поважна од реална критика која никогаш нема да се сфати како добронамерна.

Оговарањето е предизвикано од зависта, зависта често ја предизвикуваме со нашата ароганција.

Сеиризмот е вештина ништо да не превземеш додека друг е во невоља.

До невоља доаѓа ако си сам, инаку би била само ситница.

Предрасуда е осуда од тој кој лично те познава, а всушност воопшто не те познава.

Ако нешто те мачи и имаш желба да си ја кажеш маката очекувај дека ќе ти биде кажано дека си глупавиот кој се секира за ситници, а неговите проблеми се секогаш поголеми.

Негативната енергија произлегува од нагон како и другите кој бара задоволување, но троши ја мудро на лошите затоа што секогаш ги има во изобилство.

Кога се мора ништо не е тешко, оти кога не се мора се влечеш како црево.

Карактерот прво е огледало на душата, но мораш да го брусиш како дијамант ако сакаш нешто да вреди.

Постојат три теченија на мисли во нас : Едните ни’ велат дека сме најдобри, другите велат да не се занесуваме многу и третите ни’ велат дека не не’ бива за ништо.

Ако некој е до толку неразбран и глупав мора да потекнува од крвни сродници.

Ако си добар со неа ќе ти даде тоа што посакуваш, ако си лош ќе ти даде тоа што заслужуваш.

Машко не се плаши од таа каква е, иако не ја познава, туку какви биле неговите претходници.

Пред бирање партнер обавезно провери диоптер, да не се чудиш после кај ти биле очите.

За да и’ докажеш колку многу ја љубиш, веднаш по носење кинеска кондура изљуби и’ ги нозете.

Ако не превземеш ништо додека можеш, ќе гледаш беспомошно кога не ќе можеш.

Која е сличноста помеѓу жена и спортска прогноза? Може заради еден да изгубиш.
mekici
mekici

Број на мислења : 1382
Join date : 2009-09-10

http://mekici.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот