СОЦИЈАЛИЗАМ И ДЕМОКРАТИЈА

Go down

20091130

Пишување 

СОЦИЈАЛИЗАМ И ДЕМОКРАТИЈА

За оние помладите што не знаат како било во тоа време да разјасниме, а за постарите да ги потсетиме, за да можеме полесно да ги согледаме разликите меѓу социјализмот и демократијата.

(за повеќе кликни на насловот)

СЕДУМТЕ ЧУДА НА СОЦИЈАЛИЗМОТ ВО СФРЈ1. СИТЕ биле вработени.

2. Иако сите биле вработени, никој ништо не работел.

3. Иако никој ништо не работел, сите планови биле 100% исполнети!

4. Иако сите планови биле исполнети, породавниците биле ПРАЗНИ.

5.Иако продавниците биле празни, сите имале СЕ!

6. иако сите имале СЕ, сите и КРАДЕЛЕ!

7. Иако сите краделе, никогаш ништо не фалело!ВО ДЕМОКРАТИЈАТА Е ПОИНАКУ И ТАМУ НЕМА ЧУДА


1. Само ретки луѓе се вработени.

2. Вработените работат за оние кои не работат ништо.

3. Иако оние ретките кои работат за оние што не работат ништо, плата на добиваат (кога-како, нели).

4. Оние кои не работат, имаат СЕ!

5. Продавниците се ПОЛНИ, а најмногу купуваат оние кои немаат ништо!

6. Крадат само внимателно одбрани луѓе (одбрани од народот).

7. Иако крадат, постојано се жалат дека имаат ПРЕМАЛКУ!
avatar
mekici

Број на мислења : 1382
Join date : 2009-09-10

http://mekici.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот